CKD ve TGB “Yükselen Kadın, Yükselen Türkiye” mitingi düzenledi, Anıtkabir’e yürüdü

Gündem

Dünya Emekçi Kadınlar günü öncesinde Ankara’da yurdun dört bir yanından gelen, birbirinden farklı alanlarda mücadele veren, Türkiye’nin yükselişini birlikte göğüsleyen kadınlar biraraya geldi.

Konuşmalarda kadınların kaderi, Türkiye’nin kaderine bağlandı, ‘Beraber yükseleceğiz’ vurgusu yapıldı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’nin çağrısıyla binlerce kadın, erkek, çocuk, Dünya Emekçi Kadınlar günü için Ankara Tandoğan’da buluştu, Türk bayraklarıyla Anıtkabir’e yürüdü. Kadınlar Türkiye’nin Asya’nın kalbindeki yükselişini, omuzlayacaklarını haykırdı.

Miting için önceki gece Türkiye’nin dört bir yanından otobüsler kalktı. Sabah saatlerinde Tandoğan’da buluşma başladı. Saatler 12.00’yi gösterdiğinde sloganlar yükselmeye başladı, katılımcılar Ankaralıları mitinge çağırdı. Mitinge çocuklarıyla aileler, ellerinde bayraklarıyla yaşlılar, gençler, toplumun her kesiminden insan katıldı, binler toplandı.

Mitingde, “Bütün kızlar okuyacak, bütün kadınlar üretecek”, “Çocuklarımızı uyuşturucuya kurban PKK’ya esir etmeyeceğiz”, “Kadına şiddeti ve her türlü ayrımcılığı bitireceğiz” yazılı pankartlar taşındı. Dövizlerde ise “KADES telefonda can güvende”, “Ucuz güvenli devlet eliyle kreş hizmeti”, “Çalışma hayatında ayrımcılığa son”, “Hayat müşterektir”, “6284 güçlendirilsin” notlarına yer verildi. Alanda, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Cumhuriyet kadını görev başında”, “Üreten kadın üreten Türkiye”, “Yükselen kadın yükselen Türkiye”, “Kadın erkek el ele tam bağımsız Türkiye”, “Atatürk gençliği görev başında” sloganları atıldı. Mitingin ardından binlerce vatandaş Anıtkabir’e yürüdü.

‘SAHİCİ’ KADINLAR

Mitingde konuşma yapan CKD Genel Başkanı Tülin Oygür, ilk kez 8 Mart kapsamında kadının üretme gücü iradesinin kutlandığını vurgulandı. Atatürk derimlerine sahip çıktıklarını belirten Oygür, kadının ve emek mücadelesiyle birleştiğine işaret etti.

Oygür özetle şöyle konuştu:

Bu meydanda kadın emeğini her yönden temsil eden ‘sahici’ kadınlarımızla beraberiz. Çünkü ayaklarımız bu topraklara basıyor. Biz, tarihimizi, bugünümüzü, al bayrağımızı, kahraman Mehmetçiğimizi yüreklerimizde taşıyan kadınlarız. Bölünmez bütünlüğümüzü, bağımsızlığımızı, milletçe beraberliğimizi, kardeşliğimizin bozulmamasını dert edinmiş kadınlarız.

GERÇEĞİN AYNASINI TUTUYORUZ

Bugün ilk kez 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü; kadının ezilmişliği, zavallılığı, güçsüzlüğü söyleminden kurtarıp kadının üretme gücü, büyük umutları ve erkekle beraber geleceğe el koyma iradesi ile kutluyoruz. Bugün kadın hareketinde tarih yazıyoruz.

DEVRİMLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Türk Devrim mücadelesinin hep içinde olduk, kaderimizi ülkemizin kaderiyle birleştirdik. Kurtuluş Savaşımızda şehirlerde kadınlarımızı örgütledik; tarlada atölyede erkeğin yerini alarak ölümüne çalıştık; cephaneleri koynumuzda sakladık, elde tüfek savaştık. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kadını özgürleştiren cumhuriyet devrimleri, bunları sonuna kadar hak ettiğimiz için hayata geçirildi. Biz devrimleri hak ettik. Hakkımıza sahip çıkıyoruz.

KADIN VE EMEK MÜCADELESİ BİRLEŞİYOR

Kadın olarak sorunlarımız var elbette… Sorunlar binlerce yıl önce, kadının üretimden kopmasıyla başlıyor. Sonrasında, sanayileşme başlayıp her yere fabrikalar dikilince kadınlar da üretici sınıflara dâhil oluyor. Emekçi Kadınlar Günü 100 yıl kadar önce, bu ezilmeye karşı gelişin simgesi olarak doğuyor. Bu zorluklara rağmen tarihin ibresi kadından yana dönüyor. Çünkü kadın ürettikçe var oluş mücadelesinde yol almaya başlıyor. Kadın ve emek mücadelesi birleşiyor.

KADIN ERKEK EL ELE

Kadınlar, insanlık mücadelesinde erkeklerle beraber büyük yol aldılar. Bugün kadın ve erkek hukuk önünde eşittir. Bu eşitliğin toplumsal yaşamda da tam olarak hayata geçmesi için yine birlikte mücadele ediyoruz. Kadın erkek eşitliğinin, bu vatan üzerinde, kendi gerçekliğimizle, el ele verip çalışarak, üreterek gerçekleşeceğini biliyoruz.

EMPERYALİZME KARŞI DURUŞ

Atatürk dönemi gibi tam bağımsız olacağız. Emperyalizmin, içimizdeki bütün maşalarını ortadan kaldıracağız. Ülkemizi, sadece yüce halkımızın çıkarlarına göre yönetmenin yollarını açacağız. ABD kumandalı bölücü terör örgütü PKK’yı bitireceğiz. PKK’dan evladını geri almadan nöbeti bırakmayan anneleri gibi cesur ve kararlı olacağız. Dinimizi kendi çıkarlarına alet eden ve emperyalizme hizmet eden bütün gerici yapıları kaldıracağız.

BÖLÜCÜLERLE KOL KOLA GEZENLER KADIN HAKLARINI SAVUNAMAZ

Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin bütün toplumsal sorunlarımıza bakışta, en başa emperyalizm karşıtlığını koyması, bundandır. ABD emperyalizmine karşı durmadan; üreterek zenginleşmiş, özgür ve aydınlık Türkiye’ye ulaşamayız. Emperyalizmin yıkıcı safsatalarıyla kadın mücadelesi verdiklerini iddia eden gruplara iki çift lafımız olacak. Sizler; kadınları, erkeğe ve devlete düşmanlık ederek savunmaya kalkıyorsunuz. PKK terörünü ağzınıza almadığınız gibi bölücülerle yan yana kol kola geziyorsunuz. Siz, yozlaşmış emperyalist ideolojinin temsilciliğini yaparak insanımıza ve küçücük çocuklarımıza cinsiyetini sorgulatıyorsunuz. Bu yüzden sizlerin ‘sahici’ kadınımızda ve halkımızda bir karşılığınız yoktur. Bir de tutup sağda solda kendinizi cumhuriyet kadınları diye tanıtıyorsunuz. Orada durun bakalım. Emperyalist Batı’dan allanıp fonlanarak ne Cumhuriyeti ne de kadınlarımızı savunabilirsiniz. Cumhuriyet kadını bu meydandalar!

ATATÜRK TÜRKİYE’SİNİ BERABER KURACAĞIZ

TGB Genel Başkanı Dilek Çınar ise şunları kaydetti:

Kadınlar ve gençler ayağa kalktı mı devrim olur. Kadın ayağa kalktı mı aşılmaz denilen yollar aşılır, geçilmez denilen dağlar geçilir. Yolumuz uzun ve çetindi. Zalimin zulmünü yendik de geldik.
Sorunları beraber aşacak, geleceği beraber yaratacağız. İşte büyük kararı verenler burada Vatanımızın bütünlüğünü ve milletimizin birliğini daima sağlayacağız. Çalışacağız ve üreteceğiz ve Türkiye’yi kalkındıracağız. Büyük bir üretim devriminin yürüyüşünü buradan başlatacağız. Başı dik yaşayacağız. Kadın erkek beraber mücadele edeceğiz. Bizi birbirimize düşman edemeyecekler. Türkiye’nin yarısı kasınsa yarısı erkek, bu mücadeleyi beraber vereceğiz. Atatürk Türkiye’sini beraber kuracağız.

YÜKSELİŞ MİTİNGİ

Gözleri ışıl ışıl parlayan Türk kadını burada. Türk kadını, vatanın bağrına dayanan hançeri çıkarandır. Emperyalist Amerika Türkiye’ye diz çöktürebilir mi, bu kararlılığın karşısında durabilir mi? NATO ülkemizi işgal edebilir mi? Edemez. Çünkü burada bu kuvvet ve yüreğimizde bu mücadele ateşi oldukça vatanımızı böldürmeyiz ve birliğimizi bozdurmayız. Kadınlar ve gençler ayağa kalkmıştır! Bizleri zehirlemeye, uyuşturucu batağına çekmeye çalışıyorlar. Annelerimiz bize siper oldular, o bataklığı kuruttular. Bir kardeşimizin bile o bataklığa düşmesine izin vermeyeceğiz.
Bu miting, bir yükseliş mitingidir. Hepimiz üretecek be çalışacağız. Bu zafer günlerini daha büyük coşkuyla kutlayacağız. Türk gençliği ayakta, Türk kadını ayakta. Tam bağımsız Türkiye’yi karana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

EN ÖNDE KADINLARIN KOŞTUĞU MÜCADELE

Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB) Yöneticisi Nadide Serap Karadağ ise şöyle konuştu:

“Sanat bilinç taşımaktır. Güneş ufuktan doğduğunda sanat için yeni başlar. Bilinir ki zamana karşı bir mücadeledir bu. En önde kadınların koştuğu bir mücadele! Onlar alınlarında güneşin halesini taşıyanlar, sanatın eşsizliğini kalplerinde bir sır gibi saklayanlardır. Hiç unutulmamalıdır ki yeni ilk onların gözünden belirir ve yayılır tüm dünyaya. İmgelerin bir başlangıcı varsa o kadınların var olduğu gündür! Vatanın bağrına düşman hançerini dayadığında ve kurtuluş için kavgaya girildiğinde yazılan destanlar kuvvetini onlardan alır.”

‘Annemi örnek aldım, asla yılmadım’

Mitinge katılan ve kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Milli Atlet Derya Ateşli, yaşadığı zorlukları ve verdiği mücadeleyi anlattı. Ermenek’te olanaksızlıklara rağmen vazgeçmediğini belirten Ateşli şunları söyledi: “Hikayemden gurur duyuyorum. Hayatım hep fedakarlık ve mücadeleyle geçti. Bunu bana annem öğretti. Ben hep annemi rol model aldım. Köyümüzde insanlar beni çok eleştirdi. Bazen çok ağladım. ‘Kızım nereye koşuyorsun’ dediler. Amcalar bana arkamdan değnek attı. Bunlar beni hiç yıldırmadı. Hayatımda hep hedefim oldu. Kızkardeşlerimin beni rol model görmesini istedim. Dağlarda koşuyordum. Bugün milli sporcuyum.  İnsanlar sizin hakkınızda hep yapamayacağınızı söyler. Bana ‘Kızım evde hamur aç, ekmek yap, deli misin’ dediler. Bunları hiç umursamadım ve yoluma devam ettim. Ve her zaman da davamın peşindeyim. Göğsümde bu formayı taşıdıkça, Cumhuriyet kadınlarından güç aldıkça ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğime söz veriyorum. Ülkemize sahip çıkmamız gerekiyor. Tek vücut olmalıyız. Çünkü bz Türkiyeyiz. Beni burada davet eden CKD’ye çok teşekkr edyorum. Buradan sesleniyorum her zaman bir davanız hedefiniz olsun. Yapamayacağınızı söyleyenlere inanmayın. Hem erkek hem kadın yapabiliriz. Bizim atalarımız, damarlarımızda akan kan, bize bunu öğretti.”

‘Kadın çiftçiler kurultayı yapalım’

Muratlı’dan üretici Aylin Tekeli:

“Bu bir kadın dayanışması ama ben bunu sadece dayanışma olarak görmüyorum. Kadınlara gerektiği kadar fırsat verilmediğini düşünüyorum, fırsat verilmezse alırız. Türkiye’nin gıda konusunda sorun yaşadığını düşündüğüm için bu alanda var olmayı seçtim. Emeğimizin karşılığını da almak istiyoruz. Herkes tarım ürünlerini ticari ürün olarak görüyor. Bunu değiştirmeliyiz. Biz tarım ülkesiyiz. Mazottan vergi kaldırılmalı.”

Tekeli, CKD’nin çiftçi kadın kurultayı yapması talebini de kürsüden dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.