Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Hükümet fırsatları görmüyor

Gündem

Türkiye’nin Rusya ile aynı tehditlerle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Perinçek, Rusya ile Türkiye arasında KKTC’nin tanınması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için tarihi bir fırsat olduğunu kaydetti. Perinçek, Zelenskiy’i desteklemenin Ukrayna’yı kaybetmek olacağını belirtti

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Beyaz TV’de yayınlanan Melissa Bağcı’nın sunduğu ‘Akılda Kalan’ programına konuk oldu. Perinçek, Rusya’nın NATO’yu püskürtmek amacıyla Ukrayna’ya yönelik başlattığı harekâtla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Perinçek şunları söyledi:

“Rus orduları zamanı gelince Ukrayna’dan kesinlikle geri çekilecek. Kazakistan’da da bunu yaşadık. Orada darbe teşebbüsü oldu. Türk Cumhuriyetleri ve Rusya ortak tavır aldı. Amerikan darbecileriydi. Rusya davet üzerine girdi, yardım etti. Ve darbe püskürtülünce çekildi. Ukrayna’da da böyle olacak.

ZELENSKİY KAYBEDECEK

Zelenskiy’in ifadeleri ‘bittik, mahvolduk, bizden üstünler’ şeklinde. Eninde sonunda kaçacak, belli. Moralleri ve kazanma ümitleri yok. Onda zaten kendi milleti için canını feda etme kültürü yok. Onun kişiliğine baktığımızda böyle görünüyor. Amerikan çıkarlarını savunanlar kendisini ülkesi için feda etmez.

‘ÇİN, HİNDİSTAN VE TÜRK DÜNYASI RUSYA’NIN YANINDA’

Çin, Rusya’nın yanında. Hindistan ve Türk Devletleri de. BM’deki oylamada çekimser oy verenlere baktığımızda, dünyanın çoğunluğunun Rusya’nın yanında olduğunu görüyoruz. Çekimser demek, Rusya’nın yanında demek. Ülke sayısı önemli değil. Nüfusn ve ekonomik ağırlık olarak bakmak lâzım. Bu ülkeler bir de mazlum milletler. Atatürk’ün dediği mazlum milletler. Geçmişte biz, bugün de Rusya, mazlum milletler için savaşıyor.

‘AB ÇATIR ÇATIR PARÇALANIYOR’

Çin barış içinde ABD’yi geçme çizgisi izliyor. Zaman lehine işliyor çünkü. Savaş çıksın istemiyor. Avrupa Birliği bölünüyor, çatır çatır parçalanıyor. Bir yıl içinde AB diye bir şey görmeyeceğiz. Almanya da Çin ve Rusya’nın tarafına doğru geliyor. Oranın önemli düşünce ve siyaset insanları geleceklerinin Çin ve Rusya ile olduğunu söylüyorlar. Enerji ilişkileri var. Yumurta değil bu, stratejik bir konu.

‘SAVAŞI ÖNLEYEN SAVAŞ’

Bence üçüncü dünya savaşı ihtimali yok. Rusya’nın direnişi bunu önledi. Siz kemende boynunuzu uzatırsanız, sizin teslim olacağınızı anlarsa karşı taraf, o zaman savaş başlar. Rusya, savaşı önleyen bir savaş yürütüyor. ABD artık gözüne kestiremez Rusya’yı. ABD artık Akdeniz’de bize saldırmayı da kolay kolay göze alamaz. Rusya Akdeniz’de de barışı korumuş oluyor.

Rusya orayı üç günde alırdı. Nasıl? Yoğun, sert hava bombardımanı yapsa alır. Ama oradaki halk Rus. Ukrayna halkı da aynı halk. Bizimle Azeybaycan gibi. Rusya hem halkını hem dünya kamuoyunu düşünüyor. Sivillere zarar vermeden bu işi yapmaya çalışıyor. Yavaş yavaş, eze eze yapmaya çalışıyor. Açıklanan sivil kayıp sayılarının yalan olduğu ortada. ‘Türkler, Kürtleri soykırıma uğratıyor.’ diyen de ABD’nin propoganda aygıtları. Saddam Hüseyin, Kaddafi aleyhine de yaptılar. Devirmek istediklerine önce yalan bombardımanı yapıyorlar.

Bu savaş çocuklar ailelerinden ayrılmasın, insanlar telef olmasın, acılar çekilmesin diye yapılıyor. Bu savaş olmasa milyonlarca çocuk ailesinden ayrılacak. Rusya kuzeyde bu direnişi göstermese yarın bu süreç Türkiye-Yunanistan arasında yaşanacak. ABD’nin Yunanistan’ı üstümüze süreceği kesin. Neden Ege kıyılarına ABD silah yığıyor. Resmi geçit için gelmiyor.

‘TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK FIRSAT’

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rusya’ya hava sahalarını kapattı. Bizim için büyük fırsat. Biz KKTC’nin hava sahasını açalım. Türkiye’ye, KKTC’ye gelen Rus turist artsın. Artar da. Bütün Akdeniz ülkeleri Rusya’ya kapandı. Bunu değerlendirelim. Enerji krizindeyiz. Elektrik fiyatları artıyor. Ucuz elektrik için büyük bir fırsat. Biz bu saflaşmada tarafız zaten. Kafanızı kuma görerseniz taraf değilsiniz. Gözlerini kapatırsanız taraf değilsiniz. Gözlerinizi açarsanız tarafsınız.Eğer PKK ve FETÖ ile mücadeleye, 15 Temmuz’a bakarsak Türkiye taraf. Ege ve Akdeniz sahillerine bakarsanız Türkiye taraf. ABD 6. filosu İsrail ve Yunanistan’la birlikte Türkiye’ye karşı tatbikat yapıyor. Biz Akdeniz’de NATO’ya karşı tarafız.

‘TÜRKİYE EKONOMİSİ ŞAHLANIR’

Türkiye kendine yönelen ABD-NATO tehdidine tavır alacak. Diyecek ki ‘Biz NATO’nun doğuya genişlemesine karşıyız. Eğer Ukrayna’yı NATO’ya almaya kalkarsanız Türkiye bunu veto edecektir.’ Rusya ile ilişkilerimizde fırsatları değerlendireceğiz. Şu anda Türkiye ekonomisini şahlandıracak koşullar doğdu. Rusya ve Çin ile ekonomik ilşkileri geliştirebiliriz. Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar var. İstanbul’u biz şu anda küresel finans merkezi yapabilriz. Çin ve Rus sermayesi gelir. Yeni bankalar kurarız ya da mevcut bankaları dönüştürürüz. O sermaye buraya yoğunlaşır. Türkiye’nin bütün döviz problemi çözülür. Dolar da aşağı doğru gider. Türk banklarında yüz milyarlarca dolar değerinde Çin ve Rus parası birikir. İhracatımız patlama yapar. KKTC’ye, Ege ve Akdeniz’e giden turist sayısında patlama olur. Tarihi bir fırsat var. Ercan Havalimanını açma ve KKTC’yi tanıtmak için de tarihi bir fırsat. Rusya üst üste bu yönde mesajlar veriyor. Türkiye’yi düşünen bir iktidar, bu fırsata kayıtsız kalamaz.

‘HÜKÜMET VAHİM BİR HATA İÇİNDE’

Bizim hükümetin yaklaşımı pasif. Fırsatları görmüyor. Arabuluculuk peşindeler. Rusya bu tavrı ciddiye almaz. Bir yanda ‘tarafsızız’ diyorlar, öte yanda ‘Ukrayna’nın yanındayız’ diyorlar. Rusya’yı karşına alınca yarın NATO-ABD tehditlerine karşı nasıl direnecekesin? Yarın Zelenski de olmayacak. Ukrayna’da Rusya ile iyi ilişkileri olan bir hükümet kurulacak. O zaman Ukrayna’yı da kaybedeceksin. İkisini de tutayım derken ikisini birden karşına alacaksın. Vahim bir hata içindeler. Sayın İbrahim Kalın, ‘Batı ile Rusya arasında köprü olacağız’ diyor. Biz Batı’nın postacısı mıyız? Rusya bu yanlış açıklamaları yakından takip ediyor. İki gün önce heyetimiz Rusya’dan döndü. Sıcak bilgilere dayanarak bunları aktarıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.