Son Sümer Kraliçesi Muazzez İlmiye Çığ’ın kaleminden tam 5 kitap

Ürünlerimiz

Ulusal Gönüllüleri’nden binlerce yıl öncesinin sanat, bilim, kültür hazinesini bugünlere taşıyan muhteşem bir set! Son Sümer Kraliçesi Muazzez İlmiye Çığ’ın kaleminden tam 5 kitap….

1 – Atatürk Düşünüyor
Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncelerini ve duygularını canlı olarak yaşatmayı amaçlayan Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’ün insani yönünü içten bir anlatımla dile getiriyor. Atatürk’ün büyük başarılara ulaşırken karşılaştığı güçlükler, kendisine karşı olanların varlığı ve bunların yarattığı engeller, ilk kez bu kadar açık bir dille anlatılıyor. Atatürk düşünüyor, ulusal ve insani değerlerin yerini maddi değerlerle iktidar hırslarına bıraktığı ve Cumhuriyetimizin büyük tehditlerle karşı karşıya bulunduğu bu dönemde, değerli bir bilim insanımızın boğazında düğümlenen çığlıkları duyurma çabasıdır.
2 – Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sumer’deki Kökeni
Tam 74 bin çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalışan Muazzez İlmiye Çığ Sümerlerin “Biliyorsan neden öğretmiyorsun” atasözünden yola çıkarak çalışmalarına kitaba döktü. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda bilimsel kitabı, makalesi yayımlanan Muazzez İlmiye Çığ, Sumer kültürü üzerindeki çalışmalarını bugünde sürdürüyor. Yazar bu kitapta, Sumer dini ve edebiyatından Yahudilik, Hrsitiyanlık ve Müslümanlığa; bu dinlerin kutsal kitaplarına ulaşan etkileri ve konuları, belgeleriyle ve karşılaştırmalı olarak sunuyor.
3 – İbrahim Peygamber
Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu kitabında, Tevrat, İncil ve Kur’an’da geçen “İbrahim Peygamber” konusunu ele alıyor. Konuyu arkeolojik buluntular, çiviyazılı kaynaklar ve Mısır-Kumran metinleri ışığında ve birbiriyle karşılaştırarak inceleyen Çığ, “İbrahim Peygamber kimdir? Neden ve nasıl Yahudilerin, Hıristiyanların, sonra da Müslümanların atası olmuştur” sorularına yanıt arıyor. Muazzez İlmiye Çığ, bu önemli çalışmasında, “İbrahim Peygamber”in özellikle Sumerlilerle ve onların etkilemiş oldukları kültürlerle bağını inceliyor.
4 – Uygarlığın Kökeni Sümerliler 1 Tarihte İlk Edebi Eserlerden Seçmeler
İki cilde ayrılan kitabın birinci cildinde Sumerlilerin evren ve evrenin, insanın oluşumunu ve tanrılarla ilgili inanışlarını dile getiren efsaneleri; kahramanların serüvenlerini içeren destanları; savaşlarla nasıl yıkılıp yakıldıkları anlatılıyor. Sümerlilerin ağıtlarını ve izleri zamanımıza kadar gelen atasözlerini kapsayan bir kitap.
5 – Uygarlığın Kökeni Sumerliler – 2 (Sumerlilerde Günlük Yaşam)
Bu kitapta, Sumerlilerin tüm günlük yaşantısı okurlara aktarılıyor. Krallar ve şehir beyleri, ülkenin âdil olarak idare edilmesi için ne yapıyorlardı? İnsanlar hep çalışmakla ve savaşmakla ömür mü tüketiyorlardı? Hiç mi eğlenmiyorlardı? Tarihte açılan ilk okullardan, ekonomiye, sanattan, gündelik yaşama hepsi bu kitapta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.